تبلیغات
وبلاگ هیگز
Background Color
Slider

ذره ی خدا -- بوزون هیـــگز


جوینده ی بوزون هیگز


موضوعات مرتبط : هسته ای،ذارت بنیادی،اتمی-مولکولی,

فیزیک دانها بوسیله ی شتاب دهنده ی بزگ هادرون LHC ، که حالا بعد از خاموشی زمستانه اش دوباره فعال شده ، در آزمایشگاه جنوا (Geneva) در حال آماده سازی ابزارها و ماشین هایLHC برای دیدن نخستین نشانه ها ، از ذره ی بوزون هیگز هستند ، ذره ای که تا به حال هیچ وقت دیده نشده ، ذره ای که پیدا کردنش یکی از اهداف اصلی راه اندازیLHC بوده است .
اما فیزیک دانها از کجا خواهند فهمید چیزی که دیده اند بوزون هیگز است؟
آنها مجبورند برای اینکه بوزون هیگز را کشف کنند ، محدوده ها و حالت هایی را که احتمال شک در فهمیدن ماهیت ذره به وجود بیاید را حذف کنند ، به عبارتی محدودیت بیشتری را اعمال کنند، درعین حال با ادامه دادن این محدودیت ها کم کم متوجه میشوند که پیدا کردن بوزون هیگز چندان هم ساده نیست .

توماسو دوریگو محقق دانشگاه پادورا و نویسنده ی بلاگ A Quantum Diaries Survivor (که اخبار فیزیک ذرات را برای افرادی که حرفه ای نیستند توضیح میدهد) و عضو گروه ساخت سیم پیچ میون(muon) (CMS ) که همراه با ATLAS یکی از دو آزمایش بزرگLHC را به انجام خواهد رساند .
او برای فیزیک ورلد 2 دستور عمل خاص و اختصاصی در مورد کارها و آزمایشهای کلی درLHC نوشته است.
......
اولین مورد که به محققان LHC انگیزه و انرژی زیادی می دهد تا برای گرفتن و استخراج داده ها بدون خستگی کار کنند و دومین مورد آن هم چیزیست که منجر به اکتشافات بزرگی میشود ، اکشافاتی که جایزه ی نوبل را به دنبال خواهند .اگرLHC به مدت 2 سال و بدون وقفه تا سال 2012 با انرژی 7 ترا الکترون ولت کار کند و قبل از این شروع یک ساله ، همه چیز برای پیدا کردن بوزون هیگز ، آخرین تکه از مدل استاندارد ذرات ، آماده شده باشد.
هنگام شروع به کار دستگاه و انجام آزمایش به که دوریگو کرده است ، تلاش زیاد ماشین ها و مغزها برای تبدیل اتم های هیدروژن ، برای یک برخورد قوی و سخت پروتون با پروتون ، و بعد از آن تحلیل داده ها و اطلاعات بدست آمده ، به طور کامل و به طور باورنکردنی سریع تجزیه و تحلیل میشوند.
در هرصورت اغلب فیزیکدان ها در مورد تواناییLHC برای پیدا کردن چیزهایی بیشتر از بوزون هیگز امیدوار و هیجان زده هستند ، آنها همچنین امید به پیدا کردن پدیده های دیگری همچون ابرتقارن (supersymmtery) ، نظریه ای که تمام نیروهای بنیادی طبیعت را ناشی از یک نیروی بنیادی میداند و آشکارسازی بعدهای اضافی دنیا که در نظریه هایی همچون ریسمان به آنها اشاره شده است . 
چنین کشفهایی ما رو به دنیایی چه بسا بزرگتر از دنیایی که مدل استاندارد کنونی میتواند به تصویر بکشد ، رهنمون می کند .
دوریگو حالا قبول داره که میتونه هیگز رو پیدا کنه ، نه چیز دیگه ای و به قول خودش " پیروزی نظریه و آزمایش با هم" 
در صورتی که دانشمندانی که روی ATLAS , CMS کار می کنند ، دوست دارن نیمه ی خالی لیوان رو ببینند.
منبع:لینک
ترجمه شده توسط Mehotkhan عضو تیم لیان پورتال.لینک ترجمه

برچسپ ها