Background Color
Slider

ذره ی خدا -- بوزون هیـــگز


هندبوک جالب Handbook Of Physics Formulas


موضوعات مرتبط : عمومی,

کتابی که قصد معرفی اون رو به شما دارم کتابی هست از انتشارات دانشگاه آکسفورد انگلستان به نام Handbook Of Physics Formulas این کتاب همون طور که از اسمش مشخصه حاوی فرمول های فیزیکی هست و شما رو تا حدودی از اینکه از دوستانتون بپرسید که فلان فرمول چی می شد رها می کنه خلاصه ی کلام اینکه این کتاب حاوی بیش از 2000 فرمول پرکاربرد فیزیکی ( البته برای دوره ی کارشناسی ) و کاری است از Graham Woan ، سخنگوی دپارتمان فیزیک و ستاره شناسی دانشگاه Glascow این کتاب حاوی 9 قسمت است که به ترتیب شامل : 
1 – Units , Constants and Conversions : در ابتدای این فصل یکاهای SI به صورت جدول قرار داده شده است و همین طور که برگ بزنید ثابت های فیزیکی را از سرعت نور گرفته تا ثابت استفان – بولتزمن به صورت ردیف شده می توانید ببینید علاوه بر اینها شما می توانید در صفحات پایانی این فصل تبدیل های مهم فیزیکی را از SI به واحد های دیگر ببینید و در نهایت دیمانسیون کمیتهای مهم فیزیکی در جدولی منظم نوشته شده است .
2 – Mathematics : جز جدانشدنی فیزیک ، ریاضی است یک فیزیکدان خوب می بایست ابتدا ریاضی دان خوبی باشد پس در این فصل از کتاب شما می توانید فرمول های مهم کتاب درسی تان ( اگر رشته ی فیزیک هستید منظور همان آرفکن هست ) را ببینید و همون طور که می دونید در کنکور ریاضی فیزیک هم می آید پس این فصل از کتاب می تواند به منزله ی یک فلش کارت برای شما باشد .
3 – Dynamics And Mechanics : این فصل هم یادآور مکانیک تحلیلی است ممان انرسی احجام هندسی گرفته تا دینامیک نسبیتی همه آماده ی استفاده اند .
4 – Quantum Physics : نمی دانم شما هم مثل من مجبور بوده اید تا به حال فرمول های و را در مختصات کروی حفظ کنید یا نه اما این را می دانم که اگر می خواستید اینها را بدست بیاورید تمام وقت امتحان را از دست می دادید بگذریم این فصل نیز یادآور فرمول های بدرد بخور مکانیک کوانتومی است از حل معادله ی شرودینگر برای اتم هیدروژن گرفته تا ... 
5 – Thermodynamics : این فصل یادآور خاطرات به یادماندنی در کلاس دکتر فالی نژاد است ! از روابط ماکسول گرفته تا تابش جسم سیاه ...
6 – Solid State Physics : در صفحه ی دوم این فصل می توانید جدول تناوبی عناصر را ببینید این فصل فصل بلندی نیست .
7 – Electromagnetism : این فصل نیز از معادلات ماکسول چه دیفرانسیلی و چه انتگرالی شروع می شود تا Magnetohydrodynamics .
8 – Optics : این فصل قصد دارد تا مبانی اپتیک را در قالب شکل های مختلف و فرمول های مرتبط خلاصه سازی کند این فصل شامل لیزرها نیز می باشد .
9 – Astrophysics : و در نهایت می رسیم به فصل انتهایی و اخترفیزیک ، این فصل را به دوستانمون در کانون نجوم توصیه می کنیم و یک نقد به این کتاب که چرا این فصل اینقدر کم است گرچه کتاب های تخصصی تر در این زمینه موجود است اما جای بسیاری از این مباحث در این کتاب و در این بخش خالی است .

برچسپ ها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات