Background Color
Slider

ذره ی خدا -- بوزون هیـــگز


یافته های جدید کاوشگر پلانک


موضوعات مرتبط : کیهانشناسی و اختر فیزیک,



دانشمندان در حال کار برروی داده های جدید کاوشکر میکرو موج پلانک هستند .
نتایج شامل کشف هزاران هسته ی سرد در مرکز کهکشان راه شیری و مکان هایی از توده های بینهایت داغ از خوشه های کهکشانی است.



آژانش فضایی اروپا کاوشگر پلانک را در آوریل 2009 به فضا فرستاد ، این کاوشکر منحصرا برای ترسیم و شناسایی تابشهای پس زمینه ی کیهانی (CMB) – تابشهای باقی مانده از انفجار اولیه ی کیهان ، bing bang که به درون کیهان رسوخ کرده اند- طراحی شده است ،
نتایج این دو یافته برای مطالعه ی تشکیلات کوچکتر از خوشخه های کهکشانی ، همچون ستاره ها و کهکشان ها بسیار مهم هستند .
اخترفیزیک دانها حجم زیادی از این اطلاعات جدید را برای دسته بندی و بهینه کردن مطالعاتی که در این زمینه به وسیله ی تلسکوپ های زمینی و هوایی انجام می شود به کار می برند


چالرز لارنس محقق آزمایشگاه پیشرانش جت (JPL) و از دانشمندات پروژه ی پلانک در مورد اطلاعات بدست آمده می گوید : این ساختارهای کشف شده همچون سوراخهایی در شیشه ی جلویی ماشین هستند ، کوچک وعجیب ، دانشمندان موسسه ی پلانک 18 مقاله برای توصیف این ساخنتار ها نوشته اند .
چنین ساختارهایی هرگز دیده نشده اند و برای اولین بار در در لیست اشیایی است که توسط این کاوشگر دیده شده است.
جابه جایی ساختار ها اطراف محل تولد ستارگان :
10000 تا از این ساختار ها ، ساختار هایی سرد هستند ، ابرهای گازی متراکم شده ی اطراف کهکشان ها.
این ابرها نسبت به مکانهای دیگر جهان و کهکشان سرد هستند و هنگامی تشکیل می شوند که ابرهای گازی در حال پخش شندن ؛سرد و سپس متراکم شوند



از صحبت های یکی از دانشمندان پلانک ، جورج هلو (George Helou)، از کالتچ(Caltech) اینطور برداشت میشود که هسته های سرد اطراف محل تولد ستارگان جا به جا میشوند .
به همین دلیل ، مطالعه ی این هسته های سرد اطللاعات مهمی در مورد نحوه ی شکل گیری ستارگان به دست میدهد ، به گفته ی او: درست قبل از اینکه یک ستاره متولد بشود ، در سردترین دمای ممکن هستند.
اولین چیزی که معلوم هست این است که این هسته ها تا 30 سال نوری می توانند طول داشته باشند و وزنی تا 1000 برابر خورشید ،به گفته ی هیلو : برای مطالعات که در این مورد انجام میشود ، غافلگیر کننده است. به دلیل آنکه هسته ها اگر بزرگتر باشند همراه با چرخش کهکشان راه شیری ، جابه جا نمیشوند و بسیار مفید هستند
پروژه ی پلانک همچنین هسته ی های سردی با دمای بسیار کم 7 درجه ی کلوین پیدا کرده است ،
به گفته ی لارنس پیدا کردن این هسته های سرد بسیار عالی است چونکه قبلا وجود چنین هسته هایی در نظریه ها ، پیش بینی شده است، پروژه ی پلانک به دلیل توانایی در شمارش صدها کهکشان و هزاران ساختار در کیهان را که بوسیله ی گرانش همدیگر را نگه داشته اند به عنوان یک ابزار پرکاربرد در مطالعه ی خوشه های فوق سنگین کهکشانی مطرح شده است .
این خوشه ها و کهکشان هااغلب ماده های هستند که قابل رویت نیستند ، و شامل حجم زیادی از گازهای به شدت داغی هستند که دمایی برابر با 107 (کیلو) کلوین را دارا هستند ، که بسیار گرمتر ازخورشید هستند.
گازهای که خیلی گرم هستند ، اشعه ی ایکس ساتع می کنند ، به همین دلیل به وسیله ی تلسکوپهای اپتیکی دیده نمی شوند.
میکروموجهایی که از یک خوشه ی کهکشانی عبور میکنند ، انرژی اضافی به نام کیک (kick) را دریافت میکنند ،( این پدیده (Sunyaev-Zel'dovich (SZ)) نام دارد )
که ساز و کار پروژه ی پلانک هم بر همین پدیده استوار است و خوشه های گازی بسیار گرم را که از دید تلسکوپ های اپتیکی پنهان هستند ، را شناسایی می کند.




به گفته ی النا پیره پاول (Elena Pierpaoli) از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و از دانشمندان پروژه ی پلانک ، این تلسکوپ تا به حال 12 خوشه ی جدید کهکشانی را پیدا کرده است ، خیلی از آنها تابشهای ضعیفی از امواج X را انتشار می دهند و نمی شود با تلسکوپ های اشعه ی X معمولی آنها را کشف کرد .
فایده های دیگر این تلسکوپ به گفته ی پیره پاول این است که اثر SZ در فاصله های دور دچار تاثیر نمی شود ، از اینرو تلسکوپ میتواند گذشته ی بیشتری از جهان را بازبینی کند.
اطلاعات CMB
هرچند این سوراخ ها و باگهای کوچک برای اختر فیزیکدانها خیلی مفید هستند ولی بهترین هدیه از سوی پروژه ی پلانک موقعی است که که پلانک نگاهی دقیقتر و بهتری را درون کیهان داشته باشد ،
متاسفانه دانشمندان مجبور هستند 2 سال دیگر را صبر کنند تا اطلاعات کاملتر آماده شوند ، با این وجود حقیقت این هست که تا حالا پلانک بهترین نقشه را در مورد CMB تهیه کرده است ، به گفته ی لارنس اطلاعات بیشتر ازCMB ، از قبیل شدت و قطبش آنها ساختارها لازم است تا کیهانشناسان بتوانند بین پدیده های مختلف در کیهان قدیم تفاوت قایل شوند.

ترجمه شد توسط Mehotkhan ، عضو تیم ترجمه ی لیان پرتال.

برچسپ ها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات