Background Color
Slider

ذره ی خدا -- بوزون هیـــگز


چرا ماه به رنگ های مختلف دیده می شود؟


موضوعات مرتبط : مبانی نجوم,


سکانس بالا ماه کامل را در تاریخ 17 آپریل 2011 در شهر لیدن، هلند نشان می دهد. ماه نارنجی رنگ سمت چپ، تصویر ماه بلافاصله پس از طلوع آن با فاصله 7 درجه از افق شرقی می باشد. ماه هلویی- کرم رنگ میانی، تصویر ماه با کمی فاصله از افق ( 14 درجه ) می باشد که هنوز به اندازه کافی فراز نگرفته است و در نهایت تصویر ماه نقراه ای  سمت راست، دو ساعت پس از گرفتن عکس اول و زمانی که ماه با فاصله 19 درجه از افق قرار داشته، گرفته شده است.

ماه زمانی که در نزدیکی افق است یا زمانیکه ذرات غبار در آسمان زیاد هستند می تواند به رنگ نارنجی دیده شود. نور مرئی ماه ترکیبی از رنگهای مختلف شامل قرمز، نارنجی، زرد، آبی، سبز و بنفش می باشد که ترکیب آن ها به رنگ سفید دیده می شود.

این نور برای رسیدن به زمین باید از اتمسفر آن عبور کند. زمانیکه ماه  به اندازه کافی در آسمان فراز گرفته و هوا نیز تمیز است، تمامی این اشعات به زمین رسیده و در نتیجه ماه به رنگ سفید دیده می شود.


بنابراین چرا ماه  در نزدیکی افق و یا زمانیکه هوا آلوده یا دودی است به رنگ نارنجی دیده می شود؟ این موقعیت ها شرایط  را برای رسیدن امواج نوری به سطح زمین سخت تر می کنند. و اما زمانیکه ماه نزدیک افق است، در حقیقت با فاصله بیشتری نسبت به زمین قرار دارد تا زمانیکه در آسمان بالا رفته است، بنابراین امواج آن باید مسافت بیشتری را در اتمسفر طی کنند تا به زمین برسند.

در کنار عوامل یاد شده باید یادآور شد که بعضی از رنگ ها (آبی، سبز و بنفش) در برخورد با ذرات هوا به دلیل کوتاه بودن طول موجشان منحرف شده و اصطلاحا انکسار می یابند. به زبان ساده این طول موج ها نمی توانند به دلیل کوتاه بودن طول موجشان از داخل ذرات هوا  و آلودگی ها به سلامتی رد شده و به  سطح زمین برسند و تنها طول موج های بزرگتر مثل قرمز، نارنجی و زرد در این میان موفق هستند.نور نارنجی ماه در زمان خسوف

این پدیده بیشتر در زمان ماه گرفتگی رخ می دهد زمانیکه قسمت اعظم و یا تمام نوری که به ماه می رسد  بایستی از داخل اتمسفر زمین عبور کند و در نتیجه ماه به رنگ نارنجی و یا قرمز دیده می شود.

برچسپ ها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات