Background Color
Slider

ذره ی خدا -- بوزون هیـــگز


برخورد دهنده ی بزرگ هادرون


موضوعات مرتبط : هسته ای،ذارت بنیادی،اتمی-مولکولی,


برخورد دهنده ی بزرگ هادرون

برخورد دهند ه ی بزرگ هادرون(LHC) یک آزماشگاه عظیم علمی است که در نزدیکی ژنو قرار دارد.این آزمایشگاه در مرز بین سوئیس و فرانسه و در عمق 100 متری زیر زمین واقع شده است.
آزمایشگاه بزرگ هادرون یک شتاب دهنده ی ذرات است که توسط فیزیکدانان برای مطالعه بر روی کوچکترین ذرات شناخته شده مورد استفاده قرار میگیرد.(کوچکترین ذرات:بلوک های بنیادی در ساختمان هر چیز و شئ).
این یک انقلاب بزرگی است که درک ما را از جهان کوچک و عمیق درون اتم تا جهانی پهناور و وسیع بالا می برد.
دو بیم(یا پرتو) از ذرات زیر اتمی به نام "هادرون"،- یا پروتون یا یونهای سرب -،در جهت های مخالف در داخل شتاب دهنده حلقوی سرعت داده می شوند،تا به انرژی مورد نظر دست یابند.
فیزیکدانان با استفاده ازLHC به باز سازی شرایط پس ازانفجار بزرگ(Big Bang)، با برخورد دادن تو بیم از ذرات به صورت سر به سر در انرژی های بالا می پردازند.
تیمی از فیزیکدانان جهان به تجزیه و تحلیل ذرات به وجود آمده در برخورد شتابدهنده ،با استفاده از آشکار ساز های خاص موجود در تعدادی از آزمایشگاه ها اختصاص یافته در LHC مشغول می باشند.
نظریه های متعددی ازنتیجه ی برخورد ذرات با هم وجود دارند،ولی آنچه که اطمینان بخش می باشد این است که یک دریچه ی علم جدیدی از فیزیک ذرات با شتاب دهنده ها پدیدار گشته که به عنوان دانش ذرات بنیادی در فیزیک به سر منشاء جهان هستی می پردازد و سعی آن بر این است که بداند در لحظات آغازین پیدایش جهان چه اتفاقاتی رخ داده است.
برای مدت ها، مدل استاندارد فیزیک ذرات توسط فیزیکدانان ارئه شد تا به عنوان ابزاری برای درک قوانین بنیادی طبیعت مورد استفاده قرار گیرد ولی این تمام ماجرا نیست .تنها داده های تجربی به دست آمده از LHC در انرژی ها بالا قادر به جلو بردن این دانش است.

برچسپ ها

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic